DEN PRO TEBE
Užít si příjemné odpoledne a oslavit MDŽ s tvůrčími ženami na akci s názvem
DEN PRO TEBE přilákalo nejednu ženu.
U vstupu do sálu byla pro ženy připravena ochutnávku vína z Moravy, konkrétně z Bořetic - viniční trať Kraví hora od vinaře Václava Petráska. Ženy tak mohly ochutnat bílé víno Veltlínské zelené a červené André, ročník 2021.
Seminář zahájila první účinkující Kristýna Rolincová - Terapie z Doupovska
Kristýna o sobě říká:
"Jsem aromaterapeutka, terapeutická masérka a lektorka workshopů. Zajímám se o zpracování traumat seberozvojovou a přírodní cestou a to nejen na duši, ale i na těle. Učím na workshopech, jak správně používat éterické oleje, namíchat různé směsi či olejové parfémy a jak vnímat Aromaterapii srdcem a propojovat ji s tradiční čínskou medicínou.
Klientům pomáhám se zpracováním fyzických, psychických i duševních bolestí, blokád a traumat přes TERAPII TRAUMAT s AROMATERAPIÍ a TERAPEUTICKÝMI MASÁŽEMI
Jakákoliv bolest je vždy propsaná do těla a až díky bolesti nám duše signalizuje, že ji neposloucháme a že je potřeba s tím začít něco dělat
Díky Terapii s éterickými oleji se s klientem snažíme na traumatu či blokaci společně pracovat různými technikami, ať už třeba masáží, éterickými oleji, meditací, seberozvojem atd.
Dále učím zájemce přes konzultace nebo na workshopech správně používat éterické aj. oleje, více jim ukázat kouzlo aromaterapie, ale hlavně, učím jak vnímat aromaterapii duší. Duše nám totiž mnohé prozradí."
Kristýna své služby aktuálně poskytuje v Nerudově ulici v Klášterci nad Ohří (Energy*POINT) a v Okounově. Nově do své nabídky přidala možnost online konzultací.
Kristýna v semináři mluvila o přírodních vůních a éterických olejích, které pomohou ženám cítit se více krásné, sebevědomé i vášnivé.
Druhou účinkující jsem byla já, Kateřina Čepeláková a mé Svíčky z Krušnohoří. Ženy jsem v úvodu semináře svou řečí zavedla do minulosti, kdy se pro výrobu svíček používala celá škála nejrůznějších materiálů. Některé byly dostupné širokým vrstvám, jiné byly naopak známkou luxusu. O tom, jaké jsou k výrobě svíček dostupné materiály dnes a z jakých materiálů pochází Svíčky z Krušnohoří se mohly ženy dozvědět hned v následujícím povídání.
Třetí účinkující byla Zdeňka Bílková se značkou Máma v lese, která vznikla skutečně v lese, a to v srpnu 2020, po první vlně covidu. Před chaloupkou postavený párty stan, k němu vedla prodlužka, do které byly připojeny dva šicí stroje. Žehlicí prkno pod širým nebem hned vedle. Po setmění na hlavě čelovka, abych viděla na šití. A jediné, co rušilo tuto neskutečnou pracovní romantiku, byl občasný pláč miminka a bzučení komárů.
Zdeňka toužila tvořit. Láska k tvoření jí provází celým jejím životem. Stejně tak i láska k dětem, kterým se jako galerijní edukátorka věnovala mnohem dříve, než se jí narodily její vlastní.
Zjistila, že, aby jí práce zcela naplňovala, potřebuje tvořit jak rukama, tak hlavou. Společně se svou značkou založila stejnojmennou facebookovou skupinu Máma v lese a začala psát. O čem? O životě, o sobě, o mateřství, o bylinkách, o tom, co jí baví a o tom, co je pro ní důležité.
V závěru loňského roku se Zdeňce podařilo získat certifikát KRUŠNOHOŘÍ regionální produkt®.
Zdeňky seminář byl o přírodních materiálech, ze kterých se šije oblečení a o vzorcích různých látek, které si ženy mohly osahat.
Čtvrtou a poslední účinkující semináře byla Kristina Löserová a její značka UPCY.MANIA
A co o sobě Kristina říká?
"Jmenuji se Kristina Löserová a jsem máma tříleté neposedné holčičky, hrdá vesničanka a kreativec. Žijeme s manželem na statku v zapadlé vísce u Žatce.
Základní myšlenkou mé dílny je upcyklace textilních materiálů, ze kterých šiju tašky, kabelky a různé další praktické doplňky pro každodenní využití a vyrábím dekorace. Dávám tedy nový smysl a využití věcem, které již dosloužily a vracím je zpět do oběhu. Hlavním materiálem pro šití je džínovina, která je pro tyto výrobky díky své pevnosti přímo ideální. Mou libůstkou je pak vyhledávání různých starých materiálů s folklorními motivy a krajek, které na výrobky aplikuji. Dekorace pak tvořím z upcyklovaných a přírodních materiálů. Ročně mi padne za oběť cca 200 kusů dosloužilého oblečení a bytového textilu. Šiju převážně na zakázku a s trochou nadsázky říkávám, že obleču i koně.
“Dělat něco rukama” byla u mě velká potřeba už od dětství. Prošla jsem si a ovládám řadu technik. Přes křížkovou výšivku a drhání v dospívání, výrobu mýdel a kosmetiky, floristiku a fotografování jsem zakotvila u šicího stroje. Věřili by jste, že do svých 35 let jsem si nedovedla přišít ani knoflík? Tiše jsem záviděla všem šikovným ženským, které dovedly něco ušít na stroji. A pak přišel zlom v osobním životě, potkalo mě v zaměstnání vyhoření, z kterého jsem se vzpamatovávala doma půl roku. Byla to nejlepší příležitost začít zkoumat, jak to vlastně ty švadlenky dělají. Tvoření je mojí prací a neskutečně mě naplňuje. Takže bych jej prací vlastně ani nenazvala. Je to vášeň a životní potřeba, mám velké štěstí, že se tvorbou mohu i živit. Pomyslným vnitřním motorem je pro mě vymýšlení, jak staré a nepotřebné věci přeměnit na něco užitečného a zároveň hezkého."
Kristina Löserová získala pro své upcyklované výrobky prestižní označení Regionální produkt Dolní Poohří®.
Kristina v semináři vysvětlila termín UPCYKLACE, zmínila se o výrobě džínů a mluvila o udržitelnému přístupu k textilu.
Po semináři a představení všech účinkujících jsme pro jednu z žen připravily speciální dárek plný hýčkání a péče od Příběhářek - voucher na focení zdarma, o kterém rozhodla náhoda. Žena, která tento dárek obdržela měla neskrývavou radost.
Dalším překvapením bylo poutavé vyprávění o ženách z Krušných hor, kde vládne chlad, vítr a málo slunečních paprsků a mnoho žen proto odchází do závětří v údolí Ohře. Ale jsou i také, které zůstaly, ty které nahoru pravidelně vyrážejí a kterým svěží povětří prospívá. A pro ně jsou zde legendární ženy Krušných hor jako vzory síly a odvahy.
Jako jediné z českých pohoří mají Krušné hory svoji vládkyni - Marcebilu. Žena obdařená nadpřirozenými schopnostmi si prošla krutým životním osudem. Její odkaz posledních deset let v horách silně rezonuje. Vznikají písně, knihy, obrazy, videa. Ale není sama, má své věrné přítelkyně: Měděnou pannu, Waullee, Amoru či Lunu.
Jejím poddaným je Poutník Krušnošlápek, s civilním jménem Petr Mikšíček, který vyprávěl, promítal, ukazoval a radil, jak se s těmito matkami Krušnohoří potkat a jak čerpat z jejich síly. Petr Mikšíček v průběhu svého vyprávění věnoval několik svých knih Tajná zpráva o Marcebile.
Za sálem byly připravené workshopy, kde mohly ženy upustit svou uzdu fantazie a kreativity. Mohly si vyrobit ručně motanou svíčku ze včelího vosku, očichat si éterické oleje a namíchat si olejový roll-on parfém, vytvořit si plstěný šperk – náušnice, náhrdelník nebo brož a odekorovat malá upcyklovaná srdíčka.
Každá žena si zaslouží opečovávat, hýčkat se, a proto jsme na akci přizvaly dva páry šikovných rukou, které ženám vytvořily účes zdarma. Ženám se věnovaly kadeřnice Lucie Cajhamlová a Barbora Hrubá, které k 1. září budou znovu otevírat Kadeřnický salon Boogie Woogie v Budovatelské ulici.
I přes pár drobných přešlapů se naše první plánovaná akce DEN PRO TEBE velmi vydařila, všechny jsme si jí moc užily a těšíme se na další setkání.
Spolupořadatel akce bylo Kulturní centrum Klášterec nad Ohří
Velice děkujeme za příjemnou spolupráci a veškerou vstřícnost při přípravě akce.
foto: Alena Kolomijcová