Božídarské rašeliniště
Nejznámější rašeliniště v Krušných horách je zajisté to na Božím Daru.
Město Boží Dar je také nejoblíbenějším cílem turistů, zejména rodin s dětmi, které sem jezdí na Ježíškovu cestu, protože na Božím Daru bydlí Ježíšek a vyřizuje tady svoji poštu.
O Ježíškově cestě vám ale napíšu někdy jindy.
Božídarské rašeliniště je, ačkoliv se to nezdá, velmi rozsáhlé. Rozprostírá se na ploše 1160 ha a leží mezi Božím Darem a Rýžovnou.
Celému území pak dominuje vrch Špičák s nadmořskou výškou 1115 metrů.
Božídarským rašeliništěm vede naučná stezka s 12 zastávkami u informačních tabulí.
Samotný dřevěný chodníček je dlouhý 1,6 km, celá naučná stezka má 3,4 km.
Prozkoumejte místní faunu a flóru
Božídarské rašeliniště je také bohaté co se týče fauny a flóry. V letních dnech můžete na povalovém chodníčku pozorovat ještěrky živorodé, varovat vás také bude cedule se zmijí obecnou.
Další informační cedule zmiňuje i čolka horského nebo skokana hnědého.
Ze zástupců hmyzu tady můžete narazit na žluťáska borůvkového nebo na vzácného střevlíka Menetriesova, který obývá výhradně původní rašeliniště.
Na území České republiky se vyskytuje ve třech navzájem izolovaných populacích, a to krušnohorské, šumavské a hornorakouské.
Z ptačí říše tu můžete narazit na ořešníka kropenatého. Je to krásný krkavcovitý pták s dlouhým silným zobákem, který osidluje horské oblasti. Častěji tu ale narazíte na chřástala polního.
Spíše se vám ho podaří zaslechnout nežli zahlédnout. Tím nejvzácnějším obyvatelem z ptačí říše je však tetřívek obecný. Toho, pokud nejste myslivec, lesák nebo wildlife fotograf, se vám nejspíš nikdy nepodaří zahlédnout.
Z flóry se tady vyskytuje, pro rašeliniště typická, brusnice borůvka a brusnice brusinka. Dále z těch známějších tu hojně roste vřes obecný, suchopýr pochvatý, suchopýr úzkolistý, sedmikvítek evropský, vlochyně bahenní, borovice kleč nebo bříza zakrslá. Roste zde i masožravá rosnatka okrouhlolistá.
Parkování
Pokud tápete, kde zaparkovat, tak ve městě Boží Dar jsou pouze placená parkoviště. Pokud nejste jedním z mála obyvatel, nebo hostem ubytovacího zařízení, tak tady zdarma nezaparkujete. Nejde to ani v okolí u silnice, všude jsou zákazové značky. Pokud ale máte dostatek času, můžete auto nechat na neplaceném parkovišti na Neklidu. Odtud se vydáte po červené až do města a cestou ještě narazíte na rozhlednu Boží vyhlídka. Vzdálenost z parkoviště do města dělá 1,5 km.
Zima
Návštěva v podzimních měsících je ideální, rašeliniště hraje různými odstíny hnědé a oranžové. Letní sezóna skončila, a tak budete mít chodníček jen sami pro sebe.
V zimě, když dřevěný chodníček zapadne sněhem, stává se z něho stopa pro běžkaře a pěšáci si musí počkat do jara.
Článek vznikl ve spolupráci s Dominikou Hořákovou Dominiky svět - fotografkou, milovnicí přírody, cestovatelkou a tvůrkyní Turistického průvodce po Krušných horách.
Na www.dominikysvet.cz naleznete tipy na výlety, ale také zážitky a fotografie z Dominiky výletů po Čechách i ze zahraničí.